Bursa Özel Osmangazi Okullarında öğrencilerimiz bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaya teşvik edilerek, geleceğin bilim insanları olma yolunda öğrencilerimize ulusal ve uluslararası platformlarda projeler yürütmelerine öğretmenlerimizin üstün özverisiyle rehberlik edilmektedir.

Çocuklarımızı düşünmeye, gözlem yapmaya, merak ettiklerini araştırmaya her zaman teşvik etmekteyiz. Öğrencilerimizin gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen 21. Yüzyıl becerilerine sahip, sosyal sorumluluk bilinci ve duyarlılığıyla bir problemin tanımlanmasından çözümüne kadar özgün, bilimsel prensiplere sahip projeler üretmelerine katkı sağlamaktayız.

TÜBİTAK 14. Ortaokullar Arası Öğrenci Araştırma Projeleri Yarışmasına katılarak Fen Bilimleri öğretmeni Sedat ÖZDEMİR danışmanlığında Ortaokul 7.sınıf öğrencilerimizden Emir Talha TURHEM ve Emir Çağan BİLGİLİOĞLU ‘nun yapmış oldukları “DİKKAT! PANİK YAPMAYIN! BU SESE KULAK VERİN” adlı Fizik Projesi Bölge Birinciliği kazanarak Türkiye Finallerine katılma hakkı kazandı. TÜBİTAK Türkiye Finallerinde de Öğrencilerimiz büyük başarı göstererek  “TEŞVİK ÖDÜLÜ” kazanıp haklı bir başarıya imza attılar.

Proje Adı: “DİKKAT! PANİK YAPMAYIN! BU SESE KULAK VERİN”

Projenin amacı: 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi, 12 Kasım 1999 Düzce depremi ve yakın zamanda yaşanılan depremlerde hayatını kaybeden insanların çoğunluğunun merdiven boşluklarından çıkarıldığı ve bir kısmının panik haliyle pencereden atlayarak gerçekleştiği bilinmektedir.  Bu minvalde insanların panik haliyle yanlış hal ve hareketler yaparak hayatlarını tehlikeye atabildikleri görülmektedir.

Bu hassasiyetle öğrencilerimiz tarafından panik halinde ne yapacağını bilemeyen veya yanlış  hareket eden kişileri bilimsel verilerle kanıtlanmış doğru bilgilerle yönlendirme, ölüm ve yaralanma riskini azaltmaya yönelik proje çalışması oluşturuldu.

Nasıl Kurgulandı: Bilindiği gibi ülkemiz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir. Deprem bir doğa olayıdır ve önüne geçmek mümkün değildir. Gerekli önlemleri alarak vereceği zararı ve tahribatı azaltabiliriz.

Yaptığımız araştırmalara göre deprem anında insan psikolojisi panik ve korku ile birlikte sağlıklı çalışamamaktadır. Yanlış bir hareketin de nice nice hayatların yok olmasına sebep olduğu aşikârdır. Bizler de bu psikolojiye sahip olan insanları yönlendirebilirsek, bilimsel yolla ve tecrübe ile kanıtlanmış hatalar sebebiyle oluşabilecek ölüm ve yaralanmaları bir mekanizma ile sesli komutla önüne geçebiliriz diye düşündük. Panik anında insanları yönlendirebilecek onlara sağlıklı komutlar vererek doğru hareket edebilmelerini sağlayacak bir sistem geliştirmeliyiz dedik.

Titreşim sensörü  ile deprem algılanıp SD kart modülümüzün içerisine yerleştirdiğimiz hafıza kartımızın içine deprem anında yapılması gereken doğru hareketlerin seslendirildiği bir ses kaydı yükleyerek Arduino Uno’ muzun içerisine kablolar yardımıyla uygun yerlere bağlayabiliriz ve hoparlörümüzle de sesin gür çıkmasını sağlayabiliriz. Bundan sonraki süreç ise Arduino ide programı ile kod yazıp sistemimizin çalışabilir duruma getirebiliriz diye düşündük ve planladık.

Projemiz hangi aşamalardan geçti:

12 Bölgeden toplam 15661 proje başvurusu oldu. Her bölge kendi içinde değerlendirme yaparak ilk 100 projeyi belirlediler ve bölge sunumuna davet ettiler. Daha sonra bölge sunumuna davet edilen projeler kendi branşında değerlendirmeye tabi tutuldular ve bölge de dereceye giren projeleri açıkladılar. Her branş bazında birinci olan projeler finallere katılmaya hak kazandı. Türkiye den toplam 180 proje finallere davet edildi. 

Bursa Bölgesi (BALIKESİR, BİLECİK, BURSA, ÇANAKKALE, ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, YALOVA) ‘nden bu sene yaklaşık 1000 proje başvurusu oldu. Bizim projemiz ilk 100 proje arasına girerek bölge sunumuna davet edildi. Bölge sunumunu başarıyla gerçekleştiren öğrencilerimiz Fizik alanında Bölge birincisi olup ve Türkiye finaline davet edildi. 180 projenin yarıştığı finallerde projemiz Fizik alanında TEŞVİK ÖDÜLÜ’ne layık görüldü.

 Öğrencilerimiz ve danışman öğretmenimiz 4 Aralık Cuma günü TÜBİTAK  Başkanı Sayın Prof.Dr.Hasan Mandal’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde katılım sağlayarak ödüllerini aldılar.

Başarılarından dolayı öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek Hattı