Değerli Velimiz, 23 Mart itibariyle başladığımız uzaktan eğitim sürecimize sizlerinde destekleriyle devam ediyoruz.Bu sürece kadar verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz. 31 Ağustos itibariyle uzaktan eğitimimize kısa bir aradan sonra devam ediyoruz. Uzaktan eğitim sürecini öğrencilerimizin daha verimli geçirebilmesi ve sizlerin süreci daha iyi yönetebilmesi için 7 öneri hazırladık.

Doğru Çalışma Ortamı Oluşturma

Genelde çalışma ortamı denildiğinde akla gelen bir masa, bir sandalye, kitap, defter ve kalemler oluyordu. Elbette değişen eğitim modeliyle bu da değişti.

Çocuklar normalde kullandıkları tablet ve bilgisayarları kucaklarına alarak veya yataklarına uzanarak kullanmaya çok alıştılar fakat online eğitim söz konusu olduğunda bu kullanış biçimi onların odaklanma seviyelerini bir hayli düşürecektir.

Özellikle yatarak ders çalışırken sıkıldıkları ya da yoruldukları an algıları başka taraflara kayabilir, derslere yönelik olumsuz bir tutum geliştirebilirler.

Bu sorunların yaşanmaması ve yüksek oranda verim alabilmek için aşağıdaki hususlar önem arz etmektedir

1. Derse konsantre olabilmeleri için masa başında olmalarının sağlanması

Eğer telefon ya da tabletten online sisteme giriş sağlanıyorsa bunların ders boyunca elde tutulmaması bir yere sabitlenmesi önem arz etmektedir.

2. Derse katıldığı ortamda başka ses kaynağı olmaması

Derse adapte olmasını engelleyecek ses kaynaklarını (televizyon, radyo vb.) engelleyebilirsiniz.

3. Kulaklık kullanımının sağlanması

Kulaklık kullanmaları konsantrasyonları için son derece önemlidir. Dikkatlerinin çok çabuk dağılmasını engelleyecektir.

4. Eğitim süresi boyunca ortamda yalnız olması

Online eğitim sürecinde öğrencimizin dersine daha iyi odaklanabilmesi için ders ortamında kendisinin dışında başka bireyin bulunmaması gerekir. Bu hem öğrencinizin hem de tüm öğrencilerin dikkatini dağıtacak bir durumdur.

Tıpkı sınıflarda olduğu gibi öğretmenlerimizle öğrencilerimizin kesintisiz ve müdahalesiz iletişim kurmalarının verimli bir ders için önemli olduğunu lütfen unutmayın. Ancak velimiz kısa süreli olarak öğrencimizi kontrol amaçlı takip edebilir.

5. Uygun Kıyafet ve Zamanında Beslenme

Kahvaltılarını yaparak ve pijamalarını değiştirerek online eğitime kameralar açık bir şekilde katılmalarının sağlanması gereklidir.
Hepimizin alışmış olduğu okul rutinlerinin ev ortamında oluşturulması öğrencimizin süreci verimli yürütmesi için çok önemlidir.

Kahvaltılarını yapmaları ve pijamalarını değiştirerek online eğitime başlamaları sağlanmalıdır. Uzaktan eğitim süreci de olsa sınıf kurallarının devam ettiği hatırlatılmalıdır. Kamera karşısında yiyecek-içecek tüketilmesine izin verilmemelidir. Kameraları kapalı olan öğrencilerimiz derse katılmamış sayılacaktır.

6. Motive etmek

Her günün sonunda çocuklarınızla geçireceğiniz 20-30 dakikayı o günkü derslerde neler öğrendiklerini anlatmasına ayırın. Bu şekilde derslerin verimi oldukça artmış olacaktır.

7. Uzaktan eğitim derslerine sürekliliğin sağlanması

Unutmamak gerekli süreklilik gerçek başarıyı getirir. Aile içi planlamalarımızı öğrencimizin ders planına uygun olarak yapmak, öğrencimizin katılmama sebeplerini koç öğretmenleriyle ve rehber öğretmeniyle görüşerek varsa problem iş birliği içerisinde çözülmesini sağlamak.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek Hattı