Mevlid kandili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) dünyayı teşrif etmesi münasebetiyle ihya edilen gecedir. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olarak kutlanmaktadır.
Osmanlı devrinde bu gece büyük camilerde muayyen bir merasim düzenlenmesi ve Süleyman Çelebi’nin Mevlid isimli kitabının güzel sesli mevlithanlar tarafından okunması devletin resmi merasimlerinden biri haline gelmişti.
Osmanlılar “Leyalî-i Mübareke” (mübarek geceler) de çarşıları, sokakları ve camileri kandiller ile aydınlattıkları için bu gecelere “kandil” denilirdi. Özellikle Peygamber Efendimizin dünyaya gelişi münasebetiyle ihya edilen Mevlid Kandili gecesi düzenlenen “Mevlid Alayı” ve sonrasında icra edilen “Mevlid Merasimi” zamanla Osmanlıların en önemli merasimleri arasına girecek, yabancı seyyahların kitaplarına, ressamların gravürlerine dahi konu olacaktı…
Bursa Özel Osmangazi Okulları öğrencilerimiz, Mevlid Kandiline güzel bir şekilde hazırlık yaptılar. Derslerinde bu gecede yapılacak ibadetleri ve Mevlid Kandili ile ilgili daha birçok önemli bilgiler öğrendiler. Okulumuzun panolarını süsleyerek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) güzel ve minik gönüllerinden mektuplar yazdılar.

Hayırlı Kandiller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek Hattı