• Çocuğum ilkokula hazır mı?

Çocuğunuzun büyümesi ve okul çağının yaklaşması ile birlikte, okula başlama heyecanını yaşamaya ve “Acaba benim çocuğum 1. sınıfa başlamaya hazır mı? “ sorusunu sıklıkla aklınızdan geçirmeye başlarsınız. Bu sorunun yanıtı, çocuğunuzun mutlu bir başlangıç yapabilmesi için çok önemlidir. 1.sınıfa başlangıç ile ilgili verilecek bu kararda anne-babalar olarak sizlerin çocuklarınızı iyi tanımanız ve çocuklarınızın okul olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığını bilmeniz büyük önem arz etmektedir.

Osmangazi Okula Hazırlık Testi (OOHT) ve Metropolitan Okul Olgunluğu Testi   ile okul öncesi öğrencilerinin ilkokula hazır olup olmadıkları çeşitli beceriler açısından değerlendirilir.  Bunlar arasında görsel algı işitsel algı ses bilgisi farkındalığı temel kavram ( renk, şekil, sayı ) problem çözme ve el becerileri yer almaktadır.  Çocuğun hangi eğitim aşamasında devam edeceği ile ilgili karar verilirken çocukların gelişimleri bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilir. Elde edilen sonuçlara göre desteklenmesi gereken alanlar belirlenir ve bir sonraki eğitim aşamasında neler yapılabileceği planlanır.

Osmangazi Okulları  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi  ilkokula başlama  çağındaki  çocukların  okul olgunluğu ve okula hazırlık süreçlerini değerlendirmek amacı ile “Metropolitan Okul Olgunluğu Testi” uyguluyoruz. Uygulamanın amacı, okula yeni başlayacak olan birinci sınıf adayı çocukların, yönergeleri anlamaya hazırlıklı olmalarını sağlayacak olan özellikleri ve başarılarını ölçmektir. Test, “okuma olgunluğu, sayı olgunluğu ve genel olgunluk” alanlarında bizlere çocukla ilgili önemli bilgiler vermektedir. Okuma olgunluğu, öğrencinin kelime bilgisi, dikkat ve konsantrasyonunu; Sayı olgunluğu, rakam bilgisi, ritmik sayma, gruplandırma ve muhakeme gücünü; Genel olgunluk ise öğrencinin her iki alandaki genel başarısı arasındaki uyumu değerlendirmektedir.

Bursa Özel Osmangazi Okulları

Öğrenci Adı, Soyadı
Lütfen kayıt başvurusunda bulunulan öğrencinin adını ve soyadını giriniz.
Adınız, Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Sınıfı
Lütfen öğrencinin kayıt olacağı sınıfı giriniz
Öğrenci sınıfı
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Başvurmak İstediğiniz Kampüs
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Veli Adı, Soyadı
Velinin adı ve soyadı
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefon Numarası
Telefon numaranız
Geçersiz
Geçersiz
Eposta
Eposta adresiniz
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
KVKK
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!