İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hem yetişkinlerin hem de çocuklarımızın rutinleri oldukça değişti. Öğrencilerimizin en önemli rutinlerinden biri olan okul düzeni yeni bir form kazandı. Yeni eğitim-öğretim yılı ile birlikte öğrencilerimiz yeniden uzaktan eğitim sınıflarında derslerine devam etmektedirler. Öğrencilerimizin yeni dönem ile birlikte uzaktan eğitim sürecinden en etkili ve en verimli şekilde yararlanmalarını sağlamanın yolu okul, aile ve öğrenci dayanışmasıdır. Bu süreçte sizlere evde yardımcı olacak önerilerimiz şunlardır:

 • Olağan düzenimizi bozmamalıyız.
  Gece erken yatma, sabah erken kalkma, kahvaltı yapma, ders araç-gereçlerini hazırlama gibi yüz yüze eğitimde dikkat ettiğimiz tüm konulara uzaktan eğitimde de dikkat etmeliyiz. Böylece öğrencilerimiz mental olarak bu süreci daha iyi kavrayacaklardır.
 • Gerçek bir sınıf ortamında değiliz fakat bu eğitimi almamız gerekiyor. Öğrencilerimize bu eğitimi neden bu şekilde almak durumunda olduklarını açıkça anlatmak, zihinlerini netleştirir. Dersin başında oturmamakta direnen, bunun gerçek bir ders olmadığını söyleyen çocuklara önemli bir nedenle derslerin bir düre böyle yapılacağı, bu sistemin gerçekten okul olduğu ve ciddiye alınması gerektiği yaşına uygun olan bir dille anlatılmalıdır.
 • Derslerimize göre gün içerisindeki etkinlikleri planlamalıyız. Yarım saat ders, yarım saat okuma, yarım saat oyun gibi bir program yapmak, öğrencilerimizin sınırlarını bilmeleri için gereklidir. Sınırlar çocuklar için yol gösterici ve güvenlidir. Program hazırlarken birlikte karar almak daha etkili olacaktır.
 • Ders çalışılan ortam her zaman önemlidir.
  Uzaktan Eğitim sürecinde öğrencilerimize mümkün olduğunca sessiz bir ortam sağlamaya çalışmalıyız. Ayrıca ders çalıştıkları ortamın fiziksel koşullarının çalışmaya uygun olmasına özen göstermeliyiz.
 • Ders programı hazırlamak işimizi kolaylaştıracaktır. Okulumuzun haftalık ders programını öğrencimiz ile birlikte yazılı hale getirmek ve çalıştığı ortamda uygun bir yere asmak öğrencimizin bilişsel olarak derslerine hazırlanmasını kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra ders saatlerini kaçırma gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
 • İyi dersler dilemek motivasyonu artıracaktır.
  Öğrencilerimize dersten hemen önce ”İyi dersler, başarılar” gibi sözler söylemek onları motive edecektir.
 • Gözlerimizi dinlendirmemiz sağlığımız açısından önemlidir. Mola verildiği sıralarda öğrencilerimize gözlerini dinlendirmeyi önermeliyiz. Televizyon izlemek ya da bilgisayar oyunu oynamak gibi aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin zihinleri yeniden öğrenmeye hazır hale gelecektir.
 • Ebeveynler olarak evde öğretmen rolüne girmemeliyiz.
  Bu durum öğrencilerimizde rol karmaşasına sebep olacaktır. Ebeveynlerin rolü bu süreçte rehberlik etmek ve gerekli öğrenme ortamını sağlamak olmalıdır. Bu dönemde öğrencilerimizin, süreci sizlerin yönetmesine ihtiyacı olacaktır. Ailesi olarak gerektiğinde destek olabileceğinizi bilmeye ve güvene ihtiyaç duyacaklardır. Öğrencimizin özel bir durumu yoksa yanına oturmamalıyız. Bu durum destek olmak yerine onların kendi öğrenme süreçlerine zarar verebilir. Öğrenme isteklerini desteklemeli ve ilgi duyduğu konularda araştırma yapmalarını teşvik etmeliyiz.
 • Uzaktan eğitim sistemine hakim olmalıyız.
  Öğrencilerimizin ders gördükleri online ortamı bizlerde incelemeliyiz ve konu hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Böylece öğrencilerimiz desteğe ihtiyaç duyduklarında onlara kolaylıkla yardımcı olabiliriz.
 • Molalarımızı hareket ederek geçirebiliriz.
  Ders içerikleri tamamlanıp mola verildiğinde öğrencilerimizin kalkıp hareket etmeleri, isterlerse kısa bir oyun, spor gibi aktiviteler yapmaları motivasyonlarının artmasında etkili olacaktır.
 • Teknoloji kullanımımız amacına uygun olmalıdır.
  Online eğitim sürecinde Öğrencilerimiz teknolojiyle oldukça iç içe olacaklardır. Öğrencilerimize öğrenme süreçleri dışındaki teknoloji kullanımlarıyla ilgili kurallar koymamız ve bu kuralların uygulanmasında tutarlı olmamız gerekmektedir. Kuralları koyarken öğrencimiz ile birlikte hareket etmek uygulamamızı destek olacaktır. Bu kurallar öğrencilerimizin otokontrol mekanizmalarının gelişimini olumlu etkileyecektir.
 • Dikkat dağınıklığı ve teknoloji bağımlılığına dikkat edilmelidir. Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimizin dikkat ile ilgili problemler yaşamamaları için her gün düzenli dikkat ve odaklanma oyunları oynamaları faydalı olacaktır. Kısa bir araştırmayla hem ilgi alanlarına uygun hem de dikkati geliştiren oyunlar bulmak mümkündür. Böylece farklı oyunlar oynama ve teknolojik araçlardan uzaklaşma sağlanabilir. İleri dönemlerde teknoloji ya da ekran bağımlılığının yaşanmaması için ders dışı zamanların hobilere ayrılması daha sağlıklı olacaktır. Bu süreç içerisinde öğrencilerimizin birer hobi edinmelerini sağlayabiliriz.
 • Unutmamalıyız ki iletişimin devamlılığı, belirsizlik durumunun oluşturduğu huzursuzluğu unutturdu. Öğrencilerimizin maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak arkadaşlarıyla vakit geçirmelerine imkan tanımalıyız. Tüm bunların yanında öğrencilerimizle aile aktiviteleri yapmaya özen göstermeliyiz. Fırsat buldukça açık havaya çıkıp, hareket edebilmelerine olanak sağlamalıyız. Aile ile birlikte geçirilen vakitler her anlamda öğrencilerin duygu durumlarını olumlu etkileyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir