Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program,okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.

Bu çerçevede Özel Osmangazi Çamlıca İlkokulu olarak uzun yıllardır Eko Okul olmaktan mutlu ve gururluyuz. 2020-2021 eğitim – öğretim yılında da hem uzaktan hem de yüz yüze eğitimde Eko Okul çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu eğitim öğretim yılında Eko Okul çalışmaları kapsamında Osmangazi Çamlıca İlkokulu olarak diyoruz ki;

  • Atacağınız her adımın doğaya etkisini göz önüne alarak yeşil yaşamı günlük hayatınızın bir parçası haline getirin.
  • Hayatınızda enerjiyi verimli kullanın, doğal ve temiz beslenmeye uzaktan eğitim sürecinde devam edin.
  • Tek kullanımlık ürünleri hayatınızdan çıkarın. Her türlü tüketiminizi kısın.
  • Yeşil beslenin
  • Toprağa dokunun
  • Yürüyün, geri dönüştürün, ileri dönüştürün ve enerjiyi verimli kullanın…

Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir