Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), Aralık ayı içerisinde Türkiye’de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır.
Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.
Osmangazi Okulları Yıldırım Kampüsü Ana sınıfı öğrencilerimizle beraber yapmış olduğumuz yerli malı etkinliği ile öğrencilerimizde yerli tüketimin bilinçli bir şekilde uygulanması ve kendi ürettiğimiz ürünleri kullanmanın faydalarının önemi vurgulandı.